ELKAP 1984 yılından beri sert krom kaplama alanında hizmet vermektedir.Geniş bilgi birikimi ve büyüyen kapasitesi ile birçok firmaya bu konuda çözüm ortağı olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Çelik Sanayi Bridle Rolls

SERT KROM KAPLAMA

Pompa Pistonları

Sentetik Elyaf Sanayi Besleme Ruloları

Alüminyum Merdane Nodüler Sert Krom Kaplama

Çelik Sanayi Besleme Merdaneleri

Bladder Kalıbı Topu

Lastik Kalıbı

Bladder Kalıbı

Parlak Sert Krom Kaplamalı Rulo

Türbin Şaftı

Elektrolitik sert krom kaplama kazandırdığı önemli avantajlar nedeniyle birçok endüstri dalında geniş uygulama alanı bulmaktadır.

 • Yüksek sertlik (900-1050HV)
 • Düşük sürtünme katsayısı
 • Yüksek aşınma dayanımı
 • İyi korozyon dayanımı
 • Ana malzemeye çok iyi tutunma
 • İyi işlenebilme (taşlanma, honlanma, leplenme, parlatılma, kumlanma)
 • Çok düşük porozite

Ayrıca kaplama uygulamaları olarak tabazı önemli  avantajlara sahiptir.

 • 50 – 55 °C gibi deformasyon riski oluşturmayan sıcaklık aralığında kaplama yapılması
 • Çelik malzemelerin üzerinden tahribatsız olarak sökülebilmesi, yeniden kaplama olanağı vermesi
 • Uygun banyolarda çok küçük boyutlu parçalara yada çok büyük boyutlu parçalara kaplama yapılabilmesi
 • Uygun anot düzeniyle dış yüzeylere yada delik içlerine kaplama yapılabilmesi
 • Çok ince kaplama kalınlığı ( 1 µm) elde edilebilmesi, zorunluluk hallerinde oldukça kalın (1 mm üstü) kaplamaların yapılabilmesi.

Sert krom kaplamada elektrolitin yapısı çok önemlidir. Kaplamanın kalitesini oluşturan sertlik, parlaklık,  mikro çatlaklı yapı, kaplama hızı, yapışma gibi birçok  faktör doğrudan elektrolitin özellikleriyle bağlantılıdır. ELKAP kaplamalardaki yüksek standardını üstün  vasıflı elektrolit kullanarak sağlar. Banyolardaki elektrolit değerleri düzenli olarak kontrol edilmesi sürdürülebilir kaplama standardı için gereklidir..

ELKAP sert krom kaplama çalışmalarını kaplanacak parçaların boyutlarına ve şekillerine göre seçilen banyolarda gerçekleştirir. Merdane, şaft, kovan, kalıp gibi farklı makine elemanlarının kaplanması için boyutları ve şekilleri farklı banyolar dizayn edilmiştir. Tesisimizde farklı kapasitelere sahip çok sayıda sert krom banyosu mevcuttur.  1300 mm çapında merdanelerin, 5000 mm uzunluğunda millerin  kaplanması mümkündür.

ELKAP elektrolitik sert krom kaplama uygulamalarını farklı malzeme türleri üzerinde gerçekleştirmektedir. Düşük karbonlu çelikler, yüksek karbonlu çelikler, ısıl işlem görmüş çelikler, paslanmaz çelikler, vasıflı çelikler, çelik dökümler, metal kaplamalı yüzeyler, ayrıca alüminyum, bakır, bakır alaşımları gibi çeşitli türden endüstriyel malzemelerin kaplanması ELKAP’ ın uzmanlık alanıdır.

Bazı kullanım şartları için Nodüler Sert Krom kaplamalar idealdir. Mikroskobik kubbelerden oluşan yapıya  sahip bu kaplamalarla istenen yüzey pürüzlüğü elde edilerek çeşitli sürtünme problemlerine çözüm aranır. Sentetik iplik ve elyaf, yassı çelik imalatında sıkça kullanılır.

Nodüler Sert Krom

Kaplama Yapısı

Kağıt Merdanesi

Sert krom kaplamalı yüzeyler kullanım amacına göre farklı şekilde oluşturulur. Kaplamalı yüzeyler yalın halleriyle kullanıldıkları gibi, kumlanarak, taşlanarak yada süper finiş parlatılarak istenen  pürüzlülük değerleriyle kullanıma hazır hale getirilir.

ELKAP farklı endüstri dallarına sert krom kaplama alanında hizmet vermektedir.Yassı mamul çelik saç,  alüminyum levha ve folyo, sentetik iplik ve elyaf, çelik tel, kağıt, savunma, makine imalat, petrokimya, lastik ve plastik, gıda, dokuma, otomotiv gibi birçok sektörde yaygın uygulama alanı vardır.

Yası çelik üretim merdaneleri, boya hattı merdaneleri, hadde merdaneleri, kağıt valsleri, türbin şaftları, hidrolik piston milleri, lastik ve plastik kalıpları, besleme ruloları, kılavuz makaraları, sarım silindirleri, pompa pistonları, homojenizasyon pistonları, kalender silindirleri,  dokuma merdaneleri, top namluları, kırıcı merdaneler, plastik ekstruderleri, genel amaçlı miller, şaftlar, kovanlar, rulolar, çap ölçü restorasyonları, özel mühendislik uygulamaları sıklıkla yapılan sert krom kaplama çalışmalarıdır.

Hadde Merdanesi

ADRES:

Hanlıköy Mahallesi 15. Sokak No: 21

54580  Arifiye, SAKARYA

TELEFON:

+90.264.2751387

+90.264.2763355

+90.264.2769773

EMAIL:

elkap@elkap.com.tr

elkap@elkap.com

FAX:

+90.264.2755678

İletişim Bilgilerimiz

 • Site Kullanım Şartları
 • Gizlilik
 • Çerez Kullanımı

© 2019 Site İçerisindeki Tüm Yazılı ve Görsel İçeriğin Telif Hakları ELKAP'a Aittir. İzinsiz Kullanılamaz.