PÜSKÜRTME ve ERİTME

Ana malzeme üzerine püskürtülen, eriyebilme kabiliyetine sahip termal tozların tavlanarak eritilmesiyle elde edilen kaplamalardır. Dönen iş parçası üzerine Alevle toz püskürtme sistemiyle termal toz kaplanmasının ardından tav şalomaları yardımıyla tavlama yapılması kaplama yönteminin prensibini oluşturur. Bu RW yöntemi olarak adlandırılır.

Tav şalomaları yada indüksiyon akımı yardımıyla 1000 – 1100 °C difüzyon sıcaklığına ulaşıldığında püskürtülen termal tozlar erimeye başlayarak ana malzemeye metalürjik bağ oluşturacak şekilde yapışır. Bu tavlama sonucunda yoğun, sıkı dokulu, yüzeye çok iyi yapışan, aynı zamanda yüksek çalışma sıcaklığına sahip, ısıl şoklara dayanıklı kaplamalar elde edilir.

Bu kaplama yönteminde nikel ve kobalt esaslı eriyebilen termal tozlar kullanılır.  Ni Cr B Si ve  CoNi Cr Mo Si B karışımları sıklıkla uygulanır. Bu tozların tungsten karbür  kompozisyonlarıyla

65 HRC sertlik değerini aşan kaplamalar elde edilir.

Yüksek tavlama sıcaklığı parçalarda boyutsal deformasyona yol açabilir. Bu nedenle bu kaplama yöntemi yeni imalatlarda tercih edilir. Uygulama kalınlığı max. 2 - 2.5 mm dir.

Bazı durumlarda termal tozların özel bir tabancadan eriyik olarak püskürtüldüğü kaplamalar tercih edilir. Daha küçük yüzeyler için uygun olan bu sistemle daha iri karbürlü sert kaplamalar yapılır. ( Eutolloy püskürtme sistemi)

Tel çekme makaraları ve kasnakları, aktarma ruloları, duşlu masa merdaneleri, kılavuz kasnakları,

itici helezonlar, karıştırıcı kolları, aşınma plakaları, şaftlar, pompa kovanları, miller ve kamlar, gergi merdaneleri,  sıyırıcı bıçaklar uygulama alanı olarak sayılabilir.

Eutolloy sıcak Püskürtme Sistemi

ADRES:

Hanlıköy Mahallesi 15. Sokak No: 21

54580  Arifiye, SAKARYA

TELEFON:

+90.264.2751387

+90.264.2763355

+90.264.2769773

EMAIL:

elkap@elkap.com.tr

elkap@elkap.com

FAX:

+90.264.2755678

İletişim Bilgilerimiz

  • Site Kullanım Şartları
  • Gizlilik
  • Çerez Kullanımı

© 2019 Site İçerisindeki Tüm Yazılı ve Görsel İçeriğin Telif Hakları ELKAP'a Aittir. İzinsiz Kullanılamaz.